Vidimo se u x
“Kroz burno, varničavo, turbulentno, ponekad rivalsko, a katkad prisno prijateljstvo između Andija i Grofa Hasanović gradi uzbudljivu i napetu priču, slikajući usput i mene društvenog i političkog miljea glavnog grada u kojem se odvija gotovo čitava radnja romana. Direktni sudar sa neizlečivom stvarnošću u kojoj Andi i Grof žive utiče na oblikovanje njihovih karaktera, a limitirane mogućnosti, sveopšta atmosfera osujećenosti naše zaparložene sredine često usmeravaju sudbine junaka presudnije od njihovih unutrašnjih impulsa i htenja. ” (iz pogovora Tomislava Markovića)
“Ovaj kroničarski zapis u četiri dijela, od kojih je posljednji kraći nego ostali, ne gubi na svojoj snazi u 254 stranice. Pritom ga karakterizira gusto i čvrsto pisanje, a tekst je prohodan i lako se prati. Čak je i knjiga nekako ugodna za držanje, korice su mekane, ali žilave na dodir. Možemo li priželjkivati neko mjesto i vrijeme u x u kojemu će sve biti dobro, ili barem bolje, možemo li mu se nadati, na to ipak ne dobivamo konačan odgovor. Ukratko: preporuka za čitanje i razmišljanje. ” (Anja Tomljenović, Booksa)
“Vidimo se u x roman je individualnih, ali istovremeno i opšteljudskih iskustava, u kojem se čitatelj može ogledati razumijevajući situacije, snove, misli, borbe sa samim sobom i to je važno mjesto Hasanovićeve proze. Nipošto pretenciozno, stilski skladno, pokazujući ozbiljnost svog autora i spremnost da se pozabavi različitim temama. Tematika sjećanja na mladost(i), susreti, drugovanja, povezivanje književnosti u realistično intoniranim situacijama, preobrazba lika pod teretom života – sve je to uokvireno kroz konzistentno pripovijedanje jednog lika.” (Ivana Golijanin, Oslobođenje)
“Nakon čitanja Vidimo se u x prepoznaje se potreba da se ovim narativom između ostalog propita značaj predstave o jednom urbanom prostoru, koji je nakon rata i opsade ostao ozlijeđenog značenja, okrnjenog mita o sebi. Ipak, bitno je istaći da Hasanović ovim romanom ne teži pukoj fabrikaciji novog mita o Sarajevu, u smislu traženja nekog angažovanog glasa koji će se tobože suprotstaviti pomenutim „pljuvačima“ naprasnim sistemom vrijednosti bez pokrića. Ovaj roman simbolički potencijal toponima gradi indirektno iz perspektive likova koji u njemu žive i koji glasnim rojem prigušenih ljepota i ružnoća svojih života ocrtavaju lice Sarajeva..” (Lamija Milišić, Dunjalučar)
“Roman Vidimo se u x […] važan je tekst koji detektuje probleme savremenog bosanskohercegovačkog društva, ali ne upire prstom i ne osuđuje. Radnja romana je fokusirana na sadašnjost i ne tako davnu prošlost, na političke probleme i načine na koji se transformiše društvo. Hasanović postavlja pitanje kako politička transformacija djeluje na savremenog čovjeka, pojedinca, koji je, vrlo često, usamljen. Postavlja pitanje generacijske traume, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u regionu, govori o nemogućnosti pronalaska vlastitog mjesta u društvu i postizanja financijske neovisnosti bez licemjernog, političkog ili ratnoprofiterskog djelovanja.” (Zerina Arnaut, Naratorium)
U medijima:
– 18/05/2023: O romanu u Urban Magazinu
– 05/03/2023: Face TV – razgovor o romanu Vidimo se u x
– 26/02/2023: Prilog o romanu na TV N1
– 01/02/2023: Poslijepodne uz RTV USK
– 26/01/2023: U pisanju ne pravim nikakve ustupke (Oslobođenje)
– 28/12/2022: Meni pripovijedanje o ratu nikad nije bilo terapija (prometej.ba)
– 29/11/2022: Nemam talenat da okrenem glavu od ratnog nasilja (faktor.ba)